Przekaż 1% naszej organizacji

Rozliczenie PIT 2023 jest możliwe w ramach projektu “PITax.pl dla OPP” prowadzonego we współpracy z IWOP.



English

Rys historyczny

Nasi Podopieczni

Jesteśmy Wam wdzięczni

Ludzie Stowarzyszenia

Pro memoria

Inicjator założenia Stowarzyszenia

Nasza siedziba

Przesłanie Witolda Bońkowskiego

Bądźmy w kontakcie

Okiem kamery

Aktualności

Sponsorzy Główni uroczystości
        przekazania darów serca
        z okazji Dnia Dziecka i Gwiazdki


Ambasadorowie idei Stowarzyszenia

Sprawozdanie OPP



Stowarzyszenie Pomocy
Mieszkaniowej dla Sierot


Baranowo k. Poznania
ul. Wiosenna 61
62-081 Przeźmierowo

Numery rachunków bankowych:
Santander Bank Polska
22 1090 1346 0000 0000 3401 4507
SWIFT: WBKPPLPP

PKO Bank Polski S.A.
36 1020 4027 0000 1902 0031 3718

USD: PKO BP S.A.
71 1020 4900 0000 8902 3439 1675
BIC (SWIFT): BPKOPLPW


NIP 777 14 04 561
KRS 0000052441

tel. (+48) 786 916 071
e-mail: spmds1981@wp.pl

Wydarzenia i aktualności


Gwiazdka 2017 r.

W dniu 25 listopada 2017 roku odbyło się w Katowicach uroczyste przekazanie mikołajkowego podarunku ufundowanego dla podopiecznych placówek opiekuńczo – wychowawczych prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi. Meble biurowe oraz sześć stanowisk komputerowych zachwyciły dzieci, które trudno było oderwać od monitorów. Sprzęt ten ma uczyć oraz bawić w chwilach wolnych, nad czym będą czuwać troskliwe Siostry Jadwiżanki.

W spotkaniu uczestniczyła delegacja Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, z którą Stowarzyszenie współpracuje od ponad 20 lat na rzecz dzieci potrzebujących z terenu Śląska. Spółdzielczy obdarowali dzieci okolicznościowymi prezentami. Wróciliśmy z Katowic ze świątecznymi bombkami oraz pełni wrażeń i wyrazów uznania dla niezwykle oddanej pracy opiekuńczej i wychowawczej Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi.




Dzień Dziecka 2017 r.

Obchody Dnia Dziecka zostały zorganizowane w 2017 roku w Busku Zdroju, Kielcach, Koninie oraz w Łodzi. Podarunki o łącznej wartości sześćdziesięciu tysięcy złotych trafiły do rąk wychowanków następujących placówek opiekuńczo-wychowawczych:

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku Zdroju (wózki i laptopy)
  • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Koninie (maszyny i przyborniki do szycia)
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących Niewidomych w Łodzi (przyrządy optyczne i maszyna brajlowska)
  • Rodzina Zastępcza w Kielcach (remont mieszkania i łazienki).

Ze szczególnym sentymentem delegacja Stowarzyszenia udała się z podarunkami do odległego Buska Zdroju, by sprawić radość wytypowanym wychowankom, dla których zostały ufundowane wózki do aktywnej rehabilitacji oraz laptopy. Wizyta ta nawiązywała do wieloletniej współpracy z tym ośrodkiem, na trwale wpisanej w historię stowarzyszenia.
W drodze na ziemię kielecką wstąpiliśmy do placówek w Koninie i Łodzi, by przekazać sprzęty niezbędne do nauki zawodu. W Kielcach dokonaliśmy symbolicznego przecięcia wstęgi w zmodernizowanym mieszkaniu Zbyszka.




Gwiazdka 2016 r.

W 2016 roku Stowarzyszenie dostarczyło mikołajkowe podarunki już w listopadzie do dwóch opolskich placówek opiekuńczych: do Domu Dziecka w Chmielowicach oraz do Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim. Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli do rąk wychowanków tych Domów trafiły cenne i praktyczne dary: sprzęt AGD, elektronarzędzia, laptop, pościel, ręczniki, komplety sztućców i garnków, zastawa stołowa. Młodzież będąca na progu samodzielności otrzymała także pomoc finansową na poprawę swoich warunków mieszkaniowych. Szczególnie wzruszająca była wizyta w Chmielowicach, podczas której dzieci zaprezentowały rozmaite talenty oraz z dumą opowiadały o sukcesach w nauce oraz swoich zainteresowaniach.

Oprócz mikołajkowych podarunków rzeczowych Stowarzyszenie udzieliło finansowego wsparcia dwóm podopiecznym z Wielkopolski oraz rodzeństwu z województwa lubelskiego. W Pile ufundowaliśmy okna w mieszkaniu socjalnym Łukasza, a Szymonowi pomogliśmy dostosować łazienkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz podarowaliśmy pralkę automatyczną. Na Lubelszczyźnie ruszył w grudniu remont domu odziedziczonego po zmarłych rodzicach przez rodzeństwo. Finał tego projektu zaplanowany jest na jesień 2017 r.

Tegoroczną akcję mikołajkową wsparli finansowo Darczyńcy współpracujący od lat ze Stowarzyszeniem oraz firma motoryzacyjna „Bońkowscy”, której właściciele i pracownicy ufundowali praktyczne podarunki na „nowa drogę życia” dla jednego z podopiecznych Stowarzyszenia. Wszystkim Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!!!




Dzień Dziecka 2016 r.

W roku jubileuszowym 35-lecia Stowarzyszenia powstała inicjatywa, by z darami dotrzeć do miejsc odległych, a tym samym uhonorować osoby o szczególnych zasługach dla rozwoju idei wspierania dzieci poszkodowanych przez los z danego terenu. Już styczniu br. rozpoczęły się pierwsze rozmowy i przygotowania do charytatywnej wyprawy na Ziemię Podlaską, a jako, że mamy tam oddanych przyjaciół, realizacja projektu okazała się niezwykle prosta i przyjemna. Nawiązaliśmy kontakt z placówkami opiekuńczo - wychowawczymi, z którymi przed wielu laty współpracowaliśmy i wytypowaliśmy beneficjentów: Rodzinny Dom Dziecka prowadzony w Białymstoku przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, Zespół Szkół nr 16 w Białymstoku oraz Dom Dziecka w Krasnem k. Zabłudowa.

Darem szczególnym Stowarzyszenia było ufundowanie pracowni komputerowej dla wychowanków Rodzinnego Domu Dziecka w Białymstoku. Projekt ten obejmował sieć elektryczną i komputerową oraz pełne wyposażenie w postaci 4 stanowisk komputerowych, mebli, drukarki sieciowej o łącznej wartości 23.155 złotych. Uroczyste oddanie pracowni w ręce dzieci odbyło się w dniu 10 czerwca br. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Pan Jarosław Zbigniew Bartel, członek honorowy Stowarzyszenia. Dzieło to, ufundowane dzięki ofiarności wielu oddanych darczyńców, poświęcił ksiądz Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej. Do sztafety otwartych serc dołączył Instytut Energetyki - Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny w Białymstoku fundując plecaki oraz torby turystyczne, tak niezbędne zwłaszcza przed wakacjami. Dzieci otrzymały również słodycze podarowane przez inż. Krzysztofa Kobylińskiego.

Następnego dnia reprezentacja Stowarzyszenia odwiedziła osieroconych i niepełnosprawnych uczniów Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku: na "nową drogę życia" otrzymali praktyczne sprzęty podnoszące zdobyte w szkole umiejętności zawodowe oraz niezbędny w życiu codziennym sprzęt gospodarstwa domowego.

Tegoż samego dnia Stowarzyszenie uczestniczyło w festynie w Domu Dziecka w Krasnem, gdzie w radosnej atmosferze i pięknych okolicznościach przyrody wręczyliśmy sprzęt fryzjerski wychowankowi tego Domu, a całej społeczności duży telewizor.

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Dziecka obdarowani zostali także wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tucholi oraz usamodzielniani uczniowie Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. Wręczenie wózka specjalistycznego, akordeonu, sprzętu agd, laptopów i elektronarzędzi odbyło się w sobotę, 18 czerwca br. w auli SOSW w Tucholi.




Gwiazdka AD 2015

"A Ty, Mikołaju, o wszystkich pamiętaj, by nikt nie został sam w te zimowe święta..."

Zgodnie z 34 - letnią tradycją Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot przygotowało rozmaite podarunki z okazji "Mikołajek" oraz Świąt Bożego Narodzenia.

W dniu 6 grudnia 2015 roku nasi "wysłannicy" Świętego Mikołaja odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach przywożąc dla potrzebujących wychowanków maszyny brajlowskie (4 szt.), dyktafon z osprzętem i słodycze. Spotkaniu towarzyszyła przemiła, radosna atmosfera zgotowana przez rozśpiewane dzieci pod wodzą pedagoga Pana Rafała Nowickiego.

W dniu 17 grudnia 2016 roku Stowarzyszenie przybyło z darami do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego imienia dr J. Korczaka w Koninie. Był to szczególny dzień dla wychowanki tej placówki, Roksanki, którą Stowarzyszenie obdarowało specjalnym wózkiem rehabilitacyjnym z systemem stabilio i dodatkowym doposażeniem. Miłe i pożyteczne upominki dla Roksany ufundowała także Fundacja Amicis oraz Pani Róża Wojta. Wydarzenie to zgromadziło krąg Ludzi Dobrej Woli, dzięki którym dziewczynka zamieszka już niebawem w lokalu socjalnym bez barier architektonicznych. Stowarzyszenie zadeklarowało także pomoc finansową na zagospodarowanie w nowych, lepszych warunkach mieszkaniowych.
Spotkanie jasełkowe uświetnione wspaniałym występem uczniów było okazją podsumowania ponad 30-letniej współpracy Ośrodka ze Stowarzyszeniem. Dyrektor SOSW w Koninie, Pani Katarzyna Rzymkowska, wręczyła delegacji Stowarzyszenia okolicznościowe medale i dyplomy. Wyróżnienie dla Stowarzyszenia odebrała Pani Stanisława Romanów, członek komisji rewizyjnej. Medalem Szkoły została również obdarowana Barbara Dickert, dyrektor biura Stowarzyszenia. Miłe słowa podziękowań za zaangażowanie zostały skierowane pod adresem uczestniczących w spotkaniu: Pani Róży Wojty, członka honorowego Stowarzyszenia oraz Pana Andrzeja Pazdy członka wspierającego Stowarzyszenia. Wszyscy otrzymali piękne upominki świąteczne.

Preludium do świątecznych DARÓW SERCA było przekazanie pomocy tyflotechnicznych (maszyny perkins, laptopy, lupy elektroniczne) 10 wychowankom SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych imienia Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej. Podarunek specjalny, fundusze na modernizację mieszkania, otrzymał jeden wychowanek tego Ośrodka. Ufundowane dary Stowarzyszenie wręczyło wspólnie z delegacją Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, z którą współpracujemy od 20 lat na rzecz dzieci z terenu Śląska, w ramach obchodów 25-lecia działalności SOSW w Dąbrowie Górniczej.




Dzień Dziecka 2015 r.

Tegoroczne obchody radosnego święta dzieci Stowarzyszenie zorganizowało w Łodzi, Toruniu, Lwówku Śląskim oraz w Tucholi. Z tej okazji pomoc otrzymało łącznie 88 wychowanków następujących placówek opiekuńczo - wychowawczych:

  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących Niewidomych w Łodzi
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Niesłyszących nr 1 w Łodzi
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. dr Janusza Korczaka w Toruniu
  • Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 1 Dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille-a w Bydgoszczy
  • Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych Powiatu Tucholskiego i Sępoleńskiego
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Tucholi
  • Rodzina Zastępcza w Toruniu
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Bielawie
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Dzierżoniowie
  • Zespół Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Lwówku Śląskim

Dotarcie z podarunkami do podopiecznych z różnych stron kraju możliwe było dzięki zaangażowaniu i gościnności kadry pedagogicznej współpracujących ze Stowarzyszeniem placówek. Wszędzie zadbano o strawę dla ducha i ciała oraz miłe niespodzianki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych uczestników.

Najcenniejszym darem były fundusze na kontynuację remontu domu osieroconego rodzeństwa z Torunia, któremu Stowarzyszenie pomaga już od sześciu lat. Po wymianie okien i pieca centralnego ogrzewania przyszła kolej na wybudowanie nowych schodów zewnętrznych wraz z tzw. ścieżką do nauki chodzenia dla dziewczynki niepełnosprawnej ruchowo. Pomoc finansową na zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych otrzymał także usamodzielniany wychowanek lwóweckiej placówki.

Wśród darów rzeczowych był sprzęt do nauki zawodu kucharza, cukiernika, elektryka, hydraulika oraz pomoce optyczne i laptopy, przyrządy rehabilitacyjne (wózek wykonany pod indywidualne potrzeby, rower stacjonarny, maty masujące i animacyjne). Podniosłą atmosferę spotkania w Toruniu uświetniły występy dwóch grup teatralnych oraz wzruszający solowy wstęp ucznia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Braille-a w Bydgoszczy. Uroczystość w łódzkim ośrodku zwieńczył wspaniały występ kabaretowy przygotowany przez kadrę nauczycielską, a spotkanie w Lwówku Śląskim zakończyło się wspólnym śpiewem i tańcem. Uczestnicy mali i duzi stworzyli spontanicznie krąg radości i wdzięczności będący najlepszym potwierdzeniem, że dawanie innym jest dużo lepsze niż branie!

Były także nadprogramowe atrakcje turystyczne: działacze Stowarzyszenia wraz z dziećmi i opiekunami ośrodka w Bielawie i Dzierżoniowie zwiedzili klasztor oo. Franciszkanów Konwentualnych w Lwówku Śląskim, po którym ze swadą i niezwykle ciekawie oprowadzał o. gwardian Jan Szpyt.

Godnym odnotowania jest uczestniczenie w wyjazdowych obchodach Dnia Dziecka reprezentacji Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W podziękowaniu za wierność idei Stowarzyszenia, a także mając na względzie owocną współpracę z Fundacją TAURON, powstała inicjatywa, że mikołajkowe przekazanie darów serca podopiecznym z terenu Śląska odbędzie się w grudniu br. w Katowicach.

Mikołajki 2014 r.- finał

Sobota 6 grudnia 2014 r. na długo pozostanie w pamięci 26 wychowanków placówek szkolno - wychowawczych z Koła, Konina i Rychwała. W auli Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego noszącego imię św. Mikołaja zostali obdarowani szczególnymi upominkami ufundowanymi przez Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot. Do rąk dzieci trafiły rozmaite przyrządy rehabilitacyjne (wózki inwalidzkie różnych typów, rowery stacjonarne do ćwiczeń usprawniających, chodzik), pomoce ułatwiające naukę (zestaw komputerowy, laptop, lupa elektroniczna) oraz sprzęt do nauki zawodu (wieloczynnościowe roboty kuchenne). Mikołaj spełnił też marzenie chłopca niesłyszącego, który otrzymał rower wyczynowy. Szczególnie wzruszające było przekazanie specjalnych wózków dla Nikodema i Maćka, najmłodszych z obdarowanych dzieci oraz wsparcia finansowego na poprawę warunków mieszkaniowych jednego z wychowanków kolskiej placówki. Atmosferę życzliwości i zrozumienia oraz zbliżających się świat podkreślił swoim występem chór "Lutnia" Towarzystwa Muzyczno - Śpiewaczego w Kole oraz wystrojony Mikołaj rozdający słodycze. Nikt nie dostał rózgi! Członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście zostali obdarowani świątecznymi prezentami wykonanymi przez dzieci. Wszystkich poruszyło wystąpienie Pana Marka Banaszewskiego, wicestarosty powiatu kolskiego oraz uczestnictwo w tym spotkaniu reprezentacji Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która współpracuje ze stowarzyszeniem od ponad 20 lat i każdorazowo uczestniczy w uroczystościach charytatywnych organizowanych dla dzieci osieroconych i niepełnosprawnych. Wszystkich uczestników ujęła niezwykle serdeczna atmosfera i staropolska gościnność całej społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kole. Każdy został zauważony i obdarowany, wszyscy wracali z tego spotkania pełni wrażeń artystycznych i kulinarnych.
Patronat medialny nad mikołajkową akcją charytatywną sprawowała Telewizja Polska SA Oddział w Poznaniu.



Mikołajki 2014 r. - drugi etap

W sobotę 25 października br. reprezentacja Stowarzyszenia odwiedziła Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 13 we Wrocławiu, by przekazać najbardziej potrzebującym uczniom pomoce tyflotechniczne. Dzięki pomocy Fundacji TAURON udało się wspólnie ufundować pięć maszyn brajlowskich perkins. Były też prezenty - niespodzianki od firmy Altix (ciekawe gadżety zmieniające w głośnik dowolny przedmiot). Spotkanie odbyło się w radosnym i niezwykle ciepłym klimacie, uświetnione pokazami artystycznymi w wykonaniu utalentowanych dzieci.

Z wrocławską placówką dla dzieci niewidomych i słabo widzących współpracujemy niemal od początku działalności wyposażając wychowanków w maszyny brajlowskie, sprzęt komputerowy, dyktafony, pomoce do rehabilitacji medycznej i zawodowej.
Mikołaj SPMdS przygotowuje kolejne worki z podarunkami, a finał tegorocznej akcji mikołajkowej odbędzie się w dniu 6 grudnia w Kole, w placówce noszącej imię św. Mikołaja.



Mikołajki 2014 r. - pierwszy etap

To nie pomyłka! Czasami św. Mikołaj przybywa już jesienią... z tego wynika, że otrzymał dużo listów od potrzebujących dzieci. W sobotę, 18 października, zawitał do Tucholi, by wręczyć potrzebującym dzieciom różne, praktyczne podarunki (spacerowy wózek rehabilitacyjny, laptop, sprzęt do nauki zawodu oraz pomoc finansową na kontynuację remontu mieszkania). Spotkanie odbyło się w serdecznej i radosnej atmosferze na terenie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tucholi, przy wielkim zaangażowaniu tutejszej społeczności oraz Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych Powiatu Tucholskiego i Sępoleńskiego "Dziecko w Rodzinie". Było także sentymentalnym spotkaniem Przyjaciół idei Stowarzyszenia, którzy związani są z Tucholą. Mikołaj delegowany przez Stowarzyszenie zapełnia kolejne worki i kieruje się do Wrocławia. To nie koniec tegorocznej mikołajkowej "sztafety otwartych serc"...





Dzień Dziecka 2014 r.

"Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych. Starajmy się usłyszeć to wołanie.
Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki."

(Ełk, 8 czerwca 1999) Święty Jan Paweł II

To motto przyświecało uroczystości z okazji Dnia Dziecka, która odbyła się w dniu 31 maja br. w auli Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Baranowie koło Poznania. Dzięki ofiarność darczyńców i współpracujących firm oraz instytucji Stowarzyszenie przekazało wsparcie finansowe i rzeczowe dla 80 potrzebujących młodych ludzi, którzy wraz z opiekunami przybyli z różnych stron kraju: z Konina, Koziegłów, Łodzi, Poznania, Strzelna, Tarnowa Opolskiego, Sadów, Sulmierzyc, Torunia, Tucholi, Wejherowa, Wrocławia. Pomoc na poprawę warunków mieszkaniowych otrzymało 6 podopiecznych, pozostali cenne podarunki: sprzęt AGD, audio, narzędzia ułatwiające start zawodowy, specjalistyczne pomoce naukowe dla dzieci niewidomych, sprzęt do rehabilitacji medycznej. Były także podarunki-niespodzianki zgotowane przez Fundację Amicis, Fundację Witolda Bońkowskiego "Potęga i Paradoksy Naszych Umysłów", od pragnącego zachować anonimowość Prezesa dużej korporacji energetycznej oraz od byłego Podopiecznego, który włączył się w działalność Stowarzyszenia jako darczyńca.
Uroczystość była niezwykle barwna i radosna dzięki zespołowi Modraki. Swoje talenty artystyczne zaprezentowali również podopieczni Stowarzyszenia.

Patronat medialny sprawowała Telewizja Polska SA Oddział w Poznaniu.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego spotkania:

MIKOŁAJKI AD 2013
7 grudnia br. w auli Gimnazjum imienia Polskich Nobilistów w Baranowie, gmina Tarnowo Podgórne, odbyła się uroczystość przekazania darów serca Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot. Dary serca trafiły do 100 potrzebujących. Ufundowano wsparcie finansowe na poprawę warunków mieszkaniowych dzieci osieroconych oraz cenne dary rzeczowe: wózki do aktywnej rehabilitacji, rowerki stacjonarne i trójkołowe do usprawniania niepełnosprawnych, specjalistyczne pomoce do nauki dla dzieci niewidomych (maszyny brajlowskie, dyktafony, mówiące kalkulatory) oraz sprzęt informatyczny i do nauki zawodu.

Lista obdarowanych obejmowała osierocone rodzeństwa z Kościana i Torunia,
osoby niepełnosprawne z Czarnkowa, Poznania, Suchej, Szczecina, Warszawy oraz wychowanków następujących placówek opiekuńczo – wychowawczych:

Dom Dziecka w Kórniku – Bninie
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. J. Korczaka w Wągrowcu
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach
Zespół Szkół Specjalnych w Poznaniu
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Św. Mikołaja w Kole
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Lwówku Śląskim
Dolnośląski Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących we Wrocławiu

Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu.
Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot ufundowało te niezwykłe podarunki dzięki ofiarności darczyńców, współpracujących firm, funduszom zgromadzonym z 1 % podatku. Niezwykle cenną pomocą rzeczową służyły współpracujące ze Stowarzyszeniem organizacje: Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Fundacja Amicis i Fundacja Witolda Bońkowskiego, założyciela Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot, który osobiście przeznaczył środki ze sprzedaży pierwszych egzemplarzy wydanej przez siebie książki na wózek do aktywnej rehabilitacji dla podopiecznej Stowarzyszenia.

Cennym wsparciem jest zbiórka datków do skarbon umieszczonych w bankach i zaprzyjaźnionych firmach. Jak podkreśliła prowadząca uroczystość Barbara Dickert, łatwiej czynić dobro, gdy pomaga wielu i skierowała podziękowania także pod adresem Teatru Muzycznego, Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Rady Izby Komorniczej w Poznaniu oraz społeczności Gimnazjum w Baranowie.

Mikołajkowe spotkanie uświetnił koncert w wykonaniu „Castle Brass” - Zespołu Instrumentów Dętych Blaszanych Zamku Kórnickiego, z recitalem wystąpiła niewidoma pieśniarka z Warszawy – Ewa Błoch.

Tytułem „Wybitnego Wielkopolanina” nadawanym przez Stowarzyszenie „Ruch Regionalny Wielkopolan” uhonorowany został na uroczystości redaktor Ryszard Podlewski, zasłużony pisarz, aforysta, dziennikarz.

Następne uroczyste przekazanie darów serca odbędzie się z okazji Dnia Dziecka 2014 roku. Potrzeb i życiowych wyzwań jest bardzo wiele, liczy się każda złotówka. Warto o tym pamiętać u progu nadchodzącego okresu rozliczeniowego. Każdy kto chciałby wesprzeć usamodzielnienie młodzieży osieroconej, czy pomóc niepełnosprawnym dzieciom, może to uczynić wpisując w formularz podatkowy numer KRS Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot – 0000052441. Serdecznie zapraszamy do współpracy, a wszystkim Dobroczyńcom w podziękowaniu dedykujemy utwór, który wykonała na mikołajkowym spotkaniu Pani Ewa Błoch


Dzień Dziecka 2013 r.

W dniu 25 maja 2013 r. w auli Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Baranowie odbyła się tradycyjna przed Dniem Dziecka uroczystość przekazania darów serca Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot. Patronat medialny nad spotkaniem sprawowała Telewizja Polska SA Oddział w Poznaniu.

Tym razem pomoc otrzymało 91 podopiecznych z różnych stron kraju (wykaz poniżej):

- Dom Dziecka w Kórniku - Bninie

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bielawie

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Bielawie

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 1 w Łodzi

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 6 im. mjr Hieronima Baranowskiego w Łodzi

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. J. Korczaka w Toruniu

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 1 im. Janusza Korczaka w Wejherowie

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Dzieci Niewidomych we Wrocławiu

- "Sportowcy na 102" Poznań

- osoby prywatne z Drezdenka, Gorzowa Wielkopolskiego, Ostrowa Wielkopolskiego, Kłecka, Wrocławia.


Dzięki ofiarności darczyńców przekazano potrzebującym dzieciom:

- pomoc w remontach i wyposażeniu mieszkań,

- specjalistyczny sprzęt ułatwiający niewidomym naukę (maszyny do pisma punktowego, dyktafony, lupy, laski, laptopy),

- pomoce do przygotowania zawodowego (maszyny do szycia, roboty kuchenne, elektronarzędzia, sprzęt fryzjerski i informatyczny),

- sprzęt do rehabilitacji medycznej i społecznej.

Uroczystość uświetnili występem niewidomi artyści - Armand Perykietko i Katarzyna Szukalska.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego spotkania:


Mikołajki AD 2012

W sobotę 8 grudnia 2012 r. w auli Gimnazjum imienia Polskich Noblistów w Baranowie odbyła się mikołajkowa uroczystość wręczenia Darów Serca dla 70 Podopiecznych.

Dzięki ofiarności darczyńców, wsparciu współpracujących firm i instytucji oraz  akcji 1 %  do rąk potrzebujących trafiły dary wartości 117 tys. zł - na pomoc w remontach mieszkań osieroconych stowarzyszenie przeznaczyło 52 tys. zł, a pozostałe fundusze na wózki do aktywnej rehabilitacji, rowery treningowe, pomoce do nauki zawodu, sprzęt agd, sprzęt informatyczny, specjalistyczne oprogramowania logopedyczne, maszyny brajlowskie.

Obdarowano wychowanków nw. placówek opiekuńczo - wychowawczych:

-          Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie

-          Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Wągrowcu

-          Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Lwówku Śląskim

-          Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach

-          Zespół Szkół Specjalnych w Poznaniu

-          Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu

-          Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Św. Mikołaja w Kole

-          Ośrodek dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Poznaniu

-          Ośrodek dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu

oraz indywidualnych podopiecznych z Katowic, Leszna, Poznania, Radziszewa, Śmielina, Wrocławia.

Spotkanie uświetnił koncert zespołu Medium pod kierunkiem Pana Kazimierza Budzika. Wystąpili niepełnosprawni artyści – Agnieszka Kubicka i Piotr Mikołajczyk.

Patronat medialny sprawowała Telewizja Polska SA Oddział w Poznaniu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji:

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/08122012-godz2145/9382081?start_rec=8

http://itvtarnowo-podgorne.pl/materialy-video/130-prosto-z-tarnowa-podgornego---grudzien

50 - lecie kapłaństwa księdza dr Edwarda Janikowskiego TChr

Na wspaniały jubileusz 50 rocznicy święceń kapłańskich oraz dalsze lata posługi z całego serca gorąco życzymy Czcigodnemu Księdzu Profesorowi mocy Ducha Świętego oraz wszelkich Łask Bożych!



Odwiedziny dzielnych podróżników
Stowarzyszenie odwiedzili dzielni podróżnicy Michał i Maciej, którzy - jak sami o sobie mówią - pragną udowodnić, że na tym świecie nie ma rzeczy niemożliwych. O Ich wyprawie przeczytać można na http://wheelchairtrip.com Trzymamy kciuki za powodzenie wspaniałego projektu, w którym mamy udział w formie poduszek przeciw odleżynom. Serdecznie dziękujemy Firmie Campery za pomoc i ofiarowanie zastawy carawaningowej!

Przekazanie darów serca dzieciom osieroconym i niepełnosprawnym z okazji Dnia Dziecka 2012 r.

W dniu 2 czerwca 2012 r. w auli Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Baranowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Dziecka oraz Roku Korczakowskiego. Uroczystość dedykowana pamięci dr Janusza Korczaka - w 70 rocznicę Jego męczeńskiej śmierci i w 100 rocznicę założenia przez "Starego Doktora" Domu dla Sierot - była finałem projektu charytatywnego "Podać wędkę, dodać skrzydeł", adresowanego do wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych z różnych stron kraju noszących imię dr Janusza Korczaka.

Projektem tym Stowarzyszenie objęło 110 Podopiecznych, dla których ufundowało sprzęt do nauki zawodu, rehabilitacyjny, ułatwiając naukę oraz życie codzienne. Szczególnie cenna pomoc trafiła do dzieci, którym Stowarzyszenie pomogło w polepszeniu warunków mieszkaniowych.

Z programem artystycznym wystąpił zespół "Dzieci Papy" pod kierunkiem Pana Henryka Weredy oraz wychowanka SOSW im. Dr Janusza Korczaka w Koninie.

Projekt objęła patronatem honorowym poseł Agnieszka Kozłowska - Rajewicz - Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, patronat medialny - poznańska telewizja.

Stowarzyszenie, w imieniu własnym oraz obdarowanych dzieci, gorąco dziękuje wszystkim Darczyńcom i Sympatykom, którzy przyczynili się do uświetnienia tego SPOTKANIA OTWARTYCH SERC!

Mikołajkowe mocne granie AD 2011.

Z okazji jubileuszu 30 - lecia działalności Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot odbył się 3 grudnia 2011 roku w Baranowie k. Poznania Koncert Wdzięczności dedykowany Ludziom Dobrej Woli, połączony z kolejną edycją przekazania potrzebującym dzieciom darów serca.

Na przekór kryzysowi spotkanie charytatywne Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot obfitowało w niezwykłe i cenne podarunki. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Darczyńcy i Przyjaciele idei Stowarzyszenia. W sprawach mieszkaniowych wsparcie finansowe otrzymało pięciu wychowanków placówek opiekuńczych z Gostynina, Kórnika, Poznania i Szamotuł. Sprzęt rehabilitacyjny, w tym wózki do aktywnej rehabilitacji wyprodukowane pod indywidualne potrzeby użytkowników oraz specjalistyczne pomoce dla dzieci niewidomych, przekazano 60 podopiecznym z następujących ośrodków:

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Św. Mikołaja w Kole

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Wągrowcu

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 6 w Łodzi

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu

- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Poznaniu

- Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Niesłyszących w Poznaniu

Dla darczyńców oraz dzieci wspaniale zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne pod batutą maestro Pawła Joksa.

Okolicznościowy medal od Senatu RP, w podziękowaniu za ofiarność i konsekwencję działania, wręczyła Stowarzyszeniu senator prof. Jadwiga Rotnicka.

Do zorganizowania spotkania mikołajkowego przyczynili się: Dyrekcja i Społeczność Gimnazjum imienia Polskich Noblistów w Baranowie, Gminny Ośrodek Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym, "TPBUS" Spółka z o.o. - Komunikacja Gminy Tarnowo Podgórne, Fawor Spółdzielnia Piekarsko - Ciastkarska w Poznaniu, Poznańska Palarnia Kawy Astra Spółka z o.o., firma D. Bońkowski i Spółka Sp. Komandytowa, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, osoby prywatne związane z branżą energetyczną, darczyńcy, w tym korzystający z możliwości odpisu 1 % podatku.

Za otwarte serca i ofiarność Stowarzyszenie gorąco Wszystkim dziękuje, także w imieniu wspólnych Podopiecznych!




Przekazanie darów serca dzieciom osieroconym i niepełnosprawnym z okazji Dnia Dziecka 2011 r.

W dniu 28 maja br. Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot uroczyście obdarowało z okazji Dnia Dziecka 110 Podopiecznych z różnych stron kraju.
Spotkanie odbyło się w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Baranowie. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. Świętego Stanisława Kostki w Poznaniu oraz Pan Mariusz Fabiszak. Świętowanie Dnia Dziecka zbiegło się z jubileuszem 30-lecia Stowarzyszenia.

Różnymi formami wsparcia obdarowani zostali wychowankami następujących placówek:
- Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu
- Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. J. Korczaka w Wągrowcu
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bielawie
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie
- Zespół Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Lwówku Śląskim
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 w Łodzi
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 6 w Łodzi
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach
- Zespół Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Wejherowie
- oraz indywidualni podopieczni z Poznania, Przeźmierowa, Szczytnik, Zaniemyśla, Szczecina, Warszawy, Szamocina, Żar.

Do uświetnienia Dnia Dziecka przyczynili się Członkowie Wspierający i Honorowi Stowarzyszenia oraz indywidualni Darczyńcy, którym raz jeszcze Stowarzyszenie gorąco dziękuje za pomoc!

 

 

Mikołajkowa uroczystość Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot
Patronat Honorowy: Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska
Patronat medialny: Telewizja Polska SA Oddział w Poznaniu

W dniu 4 grudnia 2010 r. Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot uroczyście wręczyło 90 dzieciom osieroconym i niepełnosprawnym dary serca-różne formy pomocy w sprawach mieszkaniowych, sprzęt rehabilitacyjny oraz ułatwiający naukę i start zawodowy. Spotkanie odbyło się w auli Gimnazjum w Baranowie. Wystąpił zespół SONORE pod kierunkiem prof. Kazimierza Budzika oraz solista Arek Adamski. Wesoły akcentem była wizyta Gwiazdora, który przybył wraz z sierżantem Pyrkiem. Za tę mikołajkową niespodziankę serdecznie dziękujemy Wojewódzkiemu Komendantowi Policji w Poznaniu.

Dary serca ufundowane dzięki ofiarności Ludzi Dobrej Woli:
- pomoc w sprawach mieszkaniowych i usamodzielnieniu młodzieży z rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczych
- sprzęt rehabilitacyjny
- sprzęt do nauki zawodu i ułatwiający start zawodowy
- sprzęt ułatwiający naukę i codzienne funkcjonowanie niewidomym
- sprzęt stymulujący rozwój, pomagający w nauce i życiu codziennym

Obdarowani w tej edycji są wychowankami następujących placówek:
- Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. J. Korczaka w Wągrowcu
- Rodzina Zastępcza: Biłgoraj, Poznań, Rogalinek
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kłecku
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Świętego Mikołaja w Kole
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach
- Zespół Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu
- Zespół Szkół Zawodowych nr 2 Zasadnicza Szkoła Specjalna nr 1 w Poznaniu
- Zespół Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych "Rodzina Maryi" w Szamotułach
- indywidualni podopieczni z Wielkopolski

Było nam niezmiernie smutno, że z racji mrozów i śnieżyc nie uczestniczyli w spotkaniu zaproszeni Podopieczni z ośrodków w Bielawie, Lwówku Śląskim, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu. Sroga zima uniemożliwiła przyjazd 45 osobom. Ale, jak głosi ludowe porzekadło - co się odwlecze, to nie uciecze.

 

 

Przekazanie darów serca dzieciom osieroconym i niepełnosprawnym z okazji Dnia Dziecka

Uroczystość pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego

29 maja 2010 r. Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot - organizacja pożytku publicznego o ogólnopolskim zasięgu i blisko 30 - letnim stażu działania, uroczyście przekazała 105 Podopiecznym z różnych stron kraju dary serca - różne formy pomocy w sprawach mieszkaniowych, sprzęt rehabilitacyjny oraz ułatwiający naukę i start zawodowy.
Spotkanie odbyło się w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Baranowie.

Dary serca ufundowane dzięki ofiarności Ludzi Dobrej Woli:
- pomoc w sprawach mieszkaniowych dla usamodzielnianej młodzieży z rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczych (kaucja mieszkaniowa, dofinansowania remontów mieszkań, wyposażenie w meble) - 12 osób
- sprzęt rehabilitacyjny - 20 osób
- sprzęt do nauki zawodu i ułatwiający start zawodowy - 51 osób
- sprzęt ułatwiający naukę i codzienne funkcjonowanie dla niewidomych -17 osób
- sprzęt stymulujący rozwój i pomagający w nauce - 5 osób

Obdarowani są wychowankami następujących placówek:
- Domy Dziecka w: Kaliskach, Obornikach Śląskich, Szamotułach, Tucholi, Zambrowie
- Rodzina Zastępcza Boćki i Toruń
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bielawie
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kole
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Łodzi
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Poznaniu
- Zespół Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Wejherowie
- Ośrodek Dzieci Niewidomych we Wrocławiu
- oraz indywidualni podopieczni z Wielkopolski

Oprawa artystyczna uroczystości: Chór Męski "Arion"

Dotychczas Stowarzyszenie pomogło 27. 700 Podopiecznych z całego kraju.

Wszystkim, którym nie obcy jest los dzieci potrzebujących, Członkom Wspierającym i Honorowym Stowarzyszenia, Darczyńcom, w szczególności tym Bezimiennym i przekazującym naszym Podopiecznym 1 % podatku,
oraz jednostkom wymiaru sprawiedliwości Stowarzyszenie gorąco dziękuje za zrozumienie, pomoc i otwarte serca!
Następna edycja wręczenia darów serca odbędzie się przed Wigilią

 

 

Przekazanie darów serca dzieciom osieroconym i niepełnosprawnym 29 maja 2010 roku
Uroczystość Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot z okazji Dnia Dziecka
pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego

29 maja br. (sobota) o godz. 11.00 Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot - organizacja pożytku publicznego o ogólnopolskim zasięgu i blisko 30 - letnim stażu działania, uroczyście przekaże 105 dzieciom osieroconym i niepełnosprawnym z różnych stron kraju dary serca-różne formy pomocy w sprawach mieszkaniowych, sprzęt rehabilitacyjny oraz ułatwiający naukę i start zawodowy. Spotkanie odbędzie się w Gimnazjum w Baranowie, ul. Wypoczynkowa 93

Dary serca ufundowane dzięki ofiarności Ludzi Dobrej Woli:
- pomoc w sprawach mieszkaniowych dla usamodzielnianej młodzieży z rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczych (kaucja mieszkaniowa, dofinansowania remontów mieszkań, wyposażenie w meble) - 12 osób
- sprzęt rehabilitacyjny - 20 osób
- sprzęt do nauki zawodu i ułatwiający start zawodowy - 51 osób
- sprzęt ułatwiający naukę i codzienne funkcjonowanie dla niewidomych -17 osób
- sprzęt stymulujący rozwój i pomagający w nauce - 5 osób

Obdarowani są wychowankami następujących placówek:
- Domy Dziecka w: Kaliskach, Obornikach Śląskich, Szamotułach, Tucholi, Zambrowie
- Rodzina Zastępcza Boćki i Toruń
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bielawie
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kole
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Łodzi
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Poznaniu
- Zespół Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Wejherowie
- Ośrodek Dzieci Niewidomych we Wrocławiu
- oraz indywidualni podopieczni z Wielkopolski

Oprawa artystyczna uroczystości: Chór Męski "Arion"

Dotychczas Stowarzyszenie pomogło 27. 700 Podopiecznych z całego kraju.

Wszystkim, którym nie obcy jest los dzieci potrzebujących,
Członkom Wspierającym i Honorowym Stowarzyszenia, Darczyńcom,
w szczególności tym Bezimiennym i przekazującym naszym Podopiecznym 1 % podatku,
oraz jednostkom wymiaru sprawiedliwości
Stowarzyszenie gorąco dziękuje za zrozumienie, pomoc i otwarte serca!
Następna edycja wręczenia darów serca odbędzie się przed Wigilią

 

 

Upominki spod choinki

"Przynosimy w noc grudniową światło gwiazdy, dobre słowo.
Przynosimy okruch nieba, serce swe, jak kromkę chleba.
... A my nagle przebudzeni, już wierzymy w takie cuda.
I aniołów poznajemy w napotkanych, zwykłych ludziach."

5 grudnia 2009 r., przy dźwiękach pastorałek, Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot z Baranowa jak co roku przekazało dary serca ufundowane dla dzieci osieroconych i niepełnosprawnych z różnych stron kraju.
Symbolicznym patronem tego spotkania był tradycyjnie św. Mikołaj, biskup Miry, który dał nam wspaniałe świadectwo troski o drugiego człowieka. Historia jego życia przypomina nam nieustannie, iż głodni muszą być nakarmieni, chorzy uzdrowieni, a samotni pocieszeni.
Patronat Honorowy nad uroczystością sprawował Wójt Gminy Tarnowo Podgórne, a medialnego wsparcia udzieliła Telewizja Polska Oddział w Poznaniu.
Tegoroczne spotkanie współczesnych Mikołajów zwołane przez Stowarzyszenie odbyło się w pięknym i gościnnym Gimnazjum w Baranowie. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Dyrektora Piotra Burdajewicza, a także całej Społeczności szkoły, wszyscy uczestnicy tego wydarzenia charytatywnego uznali ten dzień za wyjątkowy!
Pod choinką znalazły się podarunki będące odzwierciedleniem działań Stowarzyszenia zmierzających do wyrównywania startu życiowego dzieci osieroconych i niepełnosprawnych: pomoc w sprawach mieszkaniowych dla usamodzielnianej młodzieży z rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczych, sprzęt rehabilitacyjny oraz do nauki zawodu, przyrządy ułatwiające naukę i codzienne funkcjonowanie dla niewidomych i słabo widzących, sprzęt stymulujący rozwój i pomagający w nauce.
Ogółem obdarowano 119 wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych z Bielawy, Bydgoszczy, Cerekwicy, Koła, Konina, Łodzi, Owińsk, Lwówka Śląskiego, Torunia, Poznania oraz indywidualnych podopiecznych z Andrychowa, Jeleniewa, Biłgoraja, Stargardu, Wrocławia i Złotowa. Wszyscy otrzymali dodatkowe, pamiątkowe upominki od Gminy Tarnowo Podgórne.
W spotkaniu z dziećmi poszkodowanymi przez los uczestniczyli: członek zarządu województwa wielkopolskiego Krystyna Poślednia, wice wojewoda Przemysław Pacia, prokurator apelacyjny Sławomir Twardowski, wiceprezes Sądu Apelacyjnego Jerzy Geisler, reprezentanci duchowieństwa z ks. ekonomem Henrykiem Nowakiem i ks. prałatem Janem Stanisławskim na czele, szefowie wielkopolskiej administracji skarbowej, bankowcy z PKO BP S.A. i BZ WBK S.A., członkowie honorowi i wspierający oraz licznie zgromadzeni sympatycy Stowarzyszenia. Uroczyste wręczanie darów otworzył wice wójt Tadeusz Zimny.
Do zorganizowania uroczystości włączyły się firmy z terenu Gminy Tarnowo Podgórne: Fabryka Mebli Balma S.A. i "Opel Chevrolet Bońkowski" , a także sami jej mieszkańcy, którzy od lat wspierają Stowarzyszenie darowiznami finansowymi, rzeczowymi oraz przekazując swój 1 % podatku.

Także środowisko energetyczne miało swój udział w przygotowaniu mikołajkowych upominków. Pomoc przekazało Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, PGE Dystrybucja Białystok Sp. z o.o., PGE Zakład Energetyczny Białystok S.A., a także indywidualni darczyńcy Pan Andrzej Pazda i Pan Roman Kuczkowski. Cenną cegiełkę stanowiły również datki 1 % podatku od Energetyków.

Pomocą logistyczną służyły Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznańska Palarnia Kawy "Astra" oraz Hotel Edison.

Oprawę artystyczną "mikołajek" zapewnił Zespół Syjon Duszpasterstwa Ludzi Młodych na os. Kwiatowym w Poznaniu pod kierunkiem siostry Franciszki oraz prof. Henryk Wereda z ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Nagłośnienie i akustykę zrealizował charytatywnie Michał Klaus.

Wszystkim, którym nie obcy jest los dzieci potrzebujących, Stowarzyszenie gorąco dziękuje za zrozumienie i serce oraz zaprasza do dalszej współpracy!

Szczególnie ciepłe słowa wdzięczności i uznania za wieloletnią współpracę kierujemy do Państwa Ireny i Ryszarda Balcerkiewiczów oraz Pana Szymona Horowskiego.

Pani Dyrektor Marii Nowak jesteśmy wdzięczni za inicjatywę wspólnych przedsięwzięć na rzecz dzieci będących pod pieczą zastępczą.

Władzom Gminy Tarnowo Podgórne, Panu Dyrektorowi Gimnazjum w Baranowie oraz nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły, a także wolontariuszom z firmy "Opel Chevrolet Bońkowski" najserdeczniej dziękujemy za współpracę przy organizacji mikołajkowej uroczystości!

Gorąco dziękujemy Wszystkim Ofiarodawcom, Darczyńcom 1 % podatku za zrozumienie i pamięć o naszych wspólnych Podopiecznych!

Na Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok życzymy Ludziom Dobrej Woli mocy miłości bożej i bliźnich!

.

 

Zawiadamiamy z głębokim żalem, że 11 sierpnia 2009 r. zgasła gwiazda

dr Mariusza Karlińskiego

naszego Przyjaciela, współzałożyciela i członka Stowarzyszenia.
Był człowiekiem niezwykle pracowitym, skromnym, wrażliwym, pełnym gorącej pasji w zgłębianiu tajemnic Świata.
Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi
Medalem 200 - lecia Służby Meteorologicznej
Będzie nam Go bardzo brak!

Dr Mariusz Karliński (ur. 07.06. 1925 r. w Warszawie) był człowiekiem niebywałej skromności i dobroci, nie lubił wysuwać się na pierwszy plan, ale zawsze był tam właśnie jako członek zarządu naszej organizacji. Przez 28 lat, niemal do końca, służył dzieciom poszkodowanym przez los. Odszedł Wielki Człowiek o niespotykanej wręcz rzetelności. Służył drugiemu człowiekowi dobrą, mądrą poradą, był bowiem także kopalnią wszechstronnej wiedzy. Dr Mariusz Karliński jako naukowiec to przyrodnik, agrometeorolog, astrolog, wieloletni nauczyciel akademicki w poznańskiej Akademii Rolniczej. Był autorem kilkudziesięciu publikacji z dziedziny agrometeorologii i astrologii. Prowadził między innymi badania nad wpływem faz księżyca na prędkość wiatru, wyniki nauczania i przystosowanie społeczne. Od 1994 roku, przez kilkanaście lat, na antenie Radia Merkury Poznań przekazywał w barwny sposób prognozę pogody i swoje obserwacje meteorologiczne, łącząc ten opis z własnymi niebanalnymi refleksjami na temat życia i ludzkich zachowań. Swoje felietony pogodowe kończył niezmiennie charakterystycznymi życzeniami dla radiosłuchaczy: "Bądźcie Państwo zdrowi!"

 

 

Dzień Dziecka 2009 r.

23 maja br. odbyło się kolejne, uroczyste przekazanie darów serca dla 110 Podopiecznych Stowarzyszenia. Obdarowani są wychowankami następujących placówek:
Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza we Włocławku
Dom Dziecka w Obornikach Śląskich
Dom Dziecka w Grotnikach k. Łodzi
Dom Dziecka w Kórniku Bninie
Specjalne Ośrodki Szkolno - Wychowawcze w Bielawie
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Wejherowie
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Iławie
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących w Warszawie
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Luisa Braillea w Bydgoszczy
Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych we Wrocławiu
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Niesłyszących w Łodzi
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu
Zespół Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu
Zespół Placówek Przedszkolno - Szkolnych w Przemkowie
Społeczna Szkoła Specjalna Stowarzyszenia "Na Tak" Zakątek w Poznaniu
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie
Pomoc otrzymali także indywidualni Podopieczni z Wielkopolski.
Patronat medialny nad uroczystością objęła Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu.
Wystąpiła Antonina Krzysztoń z Zespołem.

 

 

Święty Mikołaj był wśród nas

W sobotę 6 grudnia 2008 roku, w Sadach, na terenie firmy na terenie Salonu Samochodowego "Opel Chevrolet Bońkowski", odbyła się kolejna edycja przekazania darów serca dla 120 podopiecznych Stowarzyszenia z różnych stron kraju. Najcenniejsze dary to pomoc w sprawach mieszkaniowych, ponadto wózki do aktywnej rehabilitacji i przyrządy medyczne oraz sprzęt ułatwiający naukę i doskonalenie zdobywanego zawodu (maszyny brajlowskie, laptopy, oprogramowania, maszyny do szycia, sprzęt muzyczny, agd, pomoce specjalistyczne dla niewidomych). Do ufundowania tych form wsparcia przyczynili się darczyńcy prywatni, współpracujące firmy, a także wymiar sprawiedliwości orzekający nawiązki na cel społeczny realizowany przez Stowarzyszenie.



Działania charytatywne Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot od wielu lat wspiera środowisko Energetyków. Pomoc finansową na mikołajkowe dary serca przekazało Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, PGE Dystrybucja Białystok Spółka z o.o. oraz osoby prywatne z branży.

W worku Mikołaja znalazły się także podarunki rzeczowe od Energa Operator SA Oddział w Kaliszu, słodycze od Prezydenta m. Poznania oraz produkty firmy Wrigley.
Pomocną dłoń osieroconym i niepełnosprawnym podopiecznym Stowarzyszenia podały firmy z branży meblowej - Fabryka Mebli BALMA SA i BALMA Desing, marka NOTI, MARO.
Wsparciem logistycznym służył Gminny Ośrodek Kultury SEZAM, Poznańska Palarnia kawy Astra oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

W roli św. Mikołaja wystąpił Michał Grudziński, aktor Teatru Nowego w Poznaniu. Rozdzielał wyłącznie słodycze oraz miłe słowa. Kolędy i pieśni hiszpańskie wykonała Maryla Ochimowska - Teper z Warszawy. Barwny pokaz folkloru szamotulskiego zaprezentował zespół "Maryneczka".

Uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastycznych dzieci z szamotulskiego domu dziecka, efekt warsztatów plastycznych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu - pięknym upominkiem dla obdarowanych w sprawach mieszkaniowych były obrazy, ofiarowane przez tę bratnią organizację. Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu zadeklarował, że podobna impreza plastyczno - prewencyjna zostanie zorganizowana dla wspólnych Podopiecznych latem 2009 roku.

Patronat medialny nad uroczystością sprawowała Telewizja Polska Oddział w Poznaniu.

 

 

Odchodzą Najlepsi

3 lipca 2008 r. pożegnaliśmy ś. p. Edwarda Niemczyka
Członka Honorowego SPMdS
Człowieka Wielkiego Serca
Pomagał innym nie zwracając uwagi na swoje zdrowie,
wspierał pokrzywdzonych przez los,
dużo zadań brał na Siebie
zawsze niemal niewidoczny,
skuteczny, cichy i pewny.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

 

 

Dzień Dziecka 2008 r.

17 maja o godz. 11.00 w Sadach (gm. Tarnowo Podgórne), ul. Poznańska 10 odbyło się cykliczne przekazanie darów serca dla 147 Podopiecznych.
Patronat Honorowy nad uroczystością objął Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski



Stowarzyszenie uroczyście wręczyło następujące dary:
- pomoc w sprawach mieszkaniowych dla 4 osób (dofinansowanie do zakupu mieszkania 1 os., kaucja mieszkaniowa i pomoc w remoncie 1 os., pomoc w remoncie mieszkania - 2 os.)
- sprzęt rehabilitacyjny: (wózki do aktywnej rehabilitacji - 1 szt., rowery rehabilitacyjne - 8 szt., foteliki stabilizacyjne - 2 szt., sakwa do ćwiczeń - 1 szt., poduszki przeciw odleżynom - 2 szt..)
- sprzęt do nauki zawodu: (maszyny do szycia - 10 szt., elektronarzędzia - 18 szt., roboty kuchenne - 42 szt., zestawy ogrodnicze 6 szt.)
- sprzęt ułatwiający naukę i życie, pomoce do nauki: (maszyny brajlowskie -10 szt., dyktafony cyfrowe - 5 szt., radiomagnetofony - 26 szt., zegarki brajlowskie - 3 szt., czytaki z dodatkową kartą pamięci - 2 szt, laptopy - 4 szt., zestaw komputerowy - 1 szt., mp3 - 2 szt.)
Pomoc trafiła do wychowanków następujących placówek:
- Zespół Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych RODZINA MARYI w Szamotułach
- Dom Dziecka w Zambrowie
- Dom Dziecka w Obornikach Śląskich
- Wioska Dziecięca S.O.S. Biłgoraj
- Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. Św. Mikołaja w Kole
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bielawie
- Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Owińskach
- Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Laskach
- Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Długoborzu
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Łodzi
- Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Wejherowie
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu
- Uczniowski Klub Sportowy "Sportowcy na 102" przy Zespole Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie
- Zespół Szkół Specjalnych w Centrum Rehabilitacji Konstancin - Jeziorna
- Podopieczni Stowarzyszenia "Bądźmy razem" w Międzychodzie
- oraz indywidualni podopieczni (Budzyń, Suwałki)

Oprawę artystyczną uroczystości zapewnili:
- Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Modraki" działający w Domu Kultury w Przeźmierowie, pod kier. Pani Agnieszki Dolaty
- zespół "NAZARET" działający przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Maryi Królowej w Poznaniu, pod kier. Pana Piotra Woźniaka

 

 

Gwiazdka 2007 rok

W sobotę 8 grudnia 2007 roku odbyła się kolejna edycja przekazania darów serca dla 128 podopiecznych Stowarzyszenia z różnych stron kraju. Najcenniejsze dary - pomoc w sprawach mieszkaniowych - otrzymało 11 osób. Darczyńcy pomogli im w remoncie i wyposażeniu własnego "M" oraz dodali pieniędzy do mieszkań pozyskanych w społecznych TBS. Pozostali otrzymali wózki do aktywnej rehabilitacji i cenne przyrządy medyczne, a także sprzęt ułatwiający naukę i doskonalenie zdobywanego zawodu (maszyny brajlowskie, laptopy, oprogramowania, maszyny do szycia, sprzęt muzyczny, agd, pomoce specjalistyczne dla niewidomych).

Foto: R. Królak Foto: R. Królak Foto: R. Królak

Foto: R. Królak Foto: R. Królak

 

W działalność pożytku publicznego Stowarzyszenia Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot zaangażowane są różne banki, firmy i instytucje, bratnie fundacje oraz Ludzie Dobrej Woli. Systematyczną pomoc przekazują producenci mebli współpracujący ze Stowarzyszeniem (Członkowie Wspierający Stowarzyszenia), firmy energetyczne, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej oraz osoby prywatne z tej branży. Nie zawiedli i tym razem: Energa Operator SA Oddział w Kaliszu pomogła osieroconemu rodzeństwu w remoncie domu, Enea Operator Sp. z o.o. wsparła rodzeństwo, które na nową drogę życia otrzymało w Bydgoszczy lokal do remontu. Pomoc finansową na działania statutowe przekazała Enea SA, ZEB Dystrybucja Sp. z o.o., Energa Operator SA Oddział w Toruniu. Nie zawiedli Przyjaciele z Białegostoku, Kalisza, Łodzi, Poznania i Torunia, Fundacja Banku Zachodniego "Bank Dziecięcych Uśmiechów". Pomoc finansową przekazały spółki: TFP, ASTROMAL, NOVOL, GSK Commercial. Dary rzeczowe pod choinkę dla dzieci z Domu Dziecka w Trzemesznie podarowali Pracownicy Wrigley Poland Sp. z o.o.

Usamodzielnienie jednego z Podopiecznych wsparła Kancelaria Prezydenta RP. Dalszą współpracę na rzecz dzieci uzdolnionych plastycznie zadeklarowała Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.
Uroczystości towarzyszyła wystawa prac dzieci z szamotulskiego domu dziecka, efekt letnich warsztatów plastycznych podarowanych przez Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Piękną oprawę artystyczną spotkania przygotował zespół "Ziarenka" oraz Agnieszka Kubicka.

W uroczystości uczestniczyli licznie ofiarodawcy i sympatycy Stowarzyszenia. Spotkanie zaszczycił Pan Jerzy Smoliński, doradca Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, który w okolicznościowym liście wyraził głębokie zainteresowanie problemem usamodzielniania sierot oraz kolejnymi inicjatywami charytatywnymi Stowarzyszenia.
Następne przekazanie darów serca odbędzie się tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka w 2008 r.

 

 

Dzień Dziecka 2007 r.

Uroczyste wręczenie darów serca z okazji Dnia Dziecka odbyło się 26 maja br. o godz. 11.00 w Sadach ul. Poznańska 10. Gościliśmy dzieci i młodzież z następujących ośrodków opiekuńczo - wychowawczych:

  • Dom Dziecka w Grotnikach,
  • Dom Dziecka w Kaliskach,
  • Dom Dziecka w Ostrołęce,
  • Rodzinny Dom Dziecka w Pile,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busko Zdroju,
  • Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. J.Korczaka w Koninie,
  • Zespół Szkół Specjalnych przy Centrum Rehabilitacji w Konstancinie - Jeziornej,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 w Łodzi,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Pile,
  • Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Poznaniu,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Toruniu,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 im J.Korczaka w Wejherowie,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących w Wejherowie oraz osoby niepełnosprawne z terenu Wielkopolski.

Przekazaliśmy ogółem 110 darów

  • Pomoc w sprawach mieszkaniowych - 15
  • Meble (zestawy) - 6
  • Sprzęt do nauki i doskonalenia zawodu - 46
  • Sprzęt do rehabilitacji - 20
  • Sprzęt ułatwiający naukę - 11
  • Wózki rehabilitacyjne - 12

Ponadto obdarowaliśmy dzieci miłymi niespodziankami od współpracujących firm.

W części artystycznej wystąpi zespół muzyczny Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej "GAUDEAMUS".

 

 

Gwiazdka 2006 r.

9 grudnia 2006 r. przy dźwiękach kolęd i w świątecznej atmosferze po raz kolejny zostały wręczone dary serca, tym razem dla 110 podopiecznych z różnych stron kraju:

  • 8 podopiecznych otrzymało pomoc w zabezpieczeniu potrzeb mieszkaniowych: dofinansowania do remontów lokali, dopłaty do wkładu mieszkaniowego i zakupu lokalu, wyposażenie w meble,
  • 7 podopiecznych - wózki do aktywnej rehabilitacji, w tym 2 -specjalistyczne do gry w koszykówkę,
  • 7 niepełnosprawnych - sprzęt rehabilitacyjny (rowerki, rotory, materac pneumat.),
  • 5 niepełnosprawnych ruchowo - sprzęt komputerowy,
  • 24 niewidomych - sprzęt do nauki (maszyny brajlowskie, dyktafony, radiomagnetofony),
  • 7 niesłyszących - sprzęt doskonalący naukę zawodu (maszyny do szycia, wieloczynnościowe roboty kuchenne),
  • pozostali obdarowani - sprzęt ułatwiający i doskonalący naukę zawodu (maszyny do szycia, zestawy narzędzi itp. wieloczynnościowe roboty kuchenne).

Dary przekazywali sympatycy działań Stowarzyszenia, a niektórzy - jak wójt gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka - sami też wcielili się w rolę Mikołaja. Nie zawiedli Energetycy: Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Zakład Energetyczny Białystok S.A., Elbląski, Kaliski i Toruński Oddział Koncernu Energetycznego ENERGA S.A., Łódzki Zakład Energetyczny S.A., spółki "ETRA" i "ELTOR" z Białegostoku, a także osoby prywatne z tego środowiska: prof. Aleksandra Rakowska i dyr. Andrzej Pazda. Uczestnicy spotkania otrzymali od kaliskich energetyków prezent - niespodziankę w postaci śpiewnika kolęd z płytą. Prezes Banku Zachodniego WBK S.A. dr Jacek Kseń wręczył prezesowi Stowarzyszenia Witoldowi Bońkowskiemu symboliczny czek Fundacji "Bank Dziecięcych Uśmiechów". W części artystycznej wystąpił niepełnosprawny artysta Arek Adamski, zespół kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze "Gitary Niepokalanej" oraz Eleni. Okolicznościowe listy do przyjaciół idei pomocy dzieciom poszkodowanym przez los skierowali: Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelaria Prezydenta RP, Prezes Rady Ministrów, a także Arcybiskup Metropolita Krakowski Stanisław Kardynał Dziwisz, Biskup Bielsko - Żywiecki ks. Tadeusz Rakoczy, Biskup Gliwicki ks. Jan Wieczorek, ks. Henryk Kardynał Gulbinowicz oraz Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek. W uroczystości uczestniczył Biskup Pomocniczy Łomżyński Tadeusz Bronakowski.
Metropolita Poznański arcybiskup Stanisław Gądecki w okolicznościowym liście do prezesa Witolda Bońkowskiego napisał, że "działalność Stowarzyszenia wpisuje się złotymi zgłoskami w etos Wielkopolski i tradycje społecznikowskie naszej Małej Ojczyzny." Pomoc dla dzieci osieroconych i niepełnosprawnych świadczona przez Stowarzyszenie od 25 lat pochodzi wyłącznie z ofiar ludzi dobrej woli, wśród których nie brak także mieszkańców gminy Tarnowo Podgórne, a także darowizn finansowych i rzeczowych współpracujących firm. Ostatnio do grona Członków Wspierających Stowarzyszenia przystąpiła Fabryka Mebli BALMA S.A. z Tarnowa Podgórnego, która poprzez własne inicjatywy wspiera działalność na rzecz dzieci potrzebujących. Dzięki ofiarności Właścicieli Firmy kompleksową pomoc otrzymała jedna z usamodzielnianych podopiecznych. W siedzibie BALMA S.A. eksponowana jest skarbona stacjonarna Stowarzyszenia, zbiórka datków odbywa się także w firmowych galeriach NOTI w Poznaniu , Wrocławiu i w Warszawie.

 

 

Dary serca na Dzień Dziecka 2006 r.

"Dobrze jest dawać w potrzebie, ale lepiej dawać nieproszony, dlatego, że rozumiesz. A dla szczodrych radość odnajdowania tych, co w potrzebie jest większa niż radość dawania."
"O dawaniu" ("Sekrety serc") Khalil Gibran

Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot Dzień Dziecka kolejnym przekazaniem darów serca ufundowanych dla 154 podopiecznych z różnych stron kraju. Pomoc w zabezpieczeniu mieszkania otrzymało tym razem 12 usamodzielnianych wychowanków Domów Dziecka, a 22 niepełnosprawnych ruchowo zostało wyposażonych w wózki i rowery rehabilitacyjne oraz poduszki przeciw odleżynom i aparaty do masażu. Pozostali podopieczni zostali obdarowani rozmaitym sprzętem rewalidacyjnym (sprzęt do nauki i doskonalenia zawodu, komputery i osprzęt, maszyny brajlowskie, kalkulatory "mówiące", instrumenty muzyczne). Dzieci przybyły na spotkanie z placówek opiekuńczo - wychowawczych w Busku Zdroju, Darłowie, Koninie, Konstancinie, Lwówku Śląskim, Łodzi, Ostrołęce, Owińskach, Pile, Poznaniu, Sławnie, Toruniu, Wejherowie, Wrocławiu i Zambrowie.
Swoje talenty artystyczne zaprezentowali niewidomi artyści: pieśniarka i kompozytorka Ewa Błoch - Dziedzic z Warszawy wykonała przy akompaniamencie gitary własne utwory do słów Karola Wojtyły. W lżejszym i wakacyjnym repertuarze zaprezentował się zespół "Dzieci Papy" z ośrodka w Owińskach k. Poznania pod kierunkiem prof. Henryka Weredy.
Przekaz spotkania prowadzonego przez Barbarę Dickert i Tadeusza Zwiefkę tłumaczyła na język migowy Sabina Wieczorek. Patronat organizacyjny nad uroczystością sprawowały wielkopolskie firmy motoryzacyjne: "Opel Bońkowski" i "Toyota Bońkowscy".
Serdeczności, słowa otuchy i łączności duchowej skierowali do uczestników uroczystości Biskupi Diecezji Łomżyńskiej, Biskup Drohiczyński, Biskup Kaliski, Biskup Włocławski oraz Biskup Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej, a także Marszałek Sejmu, Wojewoda Wielkopolski i Starosta Powiatu Poznańskiego.
Następne publiczne przekazanie darów odbędzie się przed Wigilią.

 

 

Dzień Dziecka 2006 r.

 

 

Pomoc na co dzień i od święta

Wielkopolskie firmy motoryzacyjne - Toyota Bońkowscy z Poznania oraz Opel Bońkowski z Sadów objęły patronatem organizacyjnym uroczystość przekazania darów serca organizowaną z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. 20 maja 2006 r. Opel Bońkowski po raz kolejny odda teren firmy we władanie dzieci i młodzieży z różnych stron kraju, natomiast Toyota Bońkowscy obdaruje wszystkich firmowymi gadżetami. Tego dnia 150 podopiecznych Stowarzyszenia otrzyma różne formy wsparcia w sprawach mieszkaniowych, zestawy meblowe, agd, sprzęt do nauki zawodu oraz rehabilitacyjny (wózki aktywne, poduszki przeciw odleżynom, rotory i rowery treningowe, maszyny brajlowskie, komputery i oprzyrządowanie dla niewidomych).

Przez cały rok w salonach samochodowych obu Firm eksponowana jest skarbona zachęcająca Klientów do przekazania datku na rzecz dzieci potrzebujących oraz propagowany tzw. mechanizm 1 % - korzystając z tego przywileju podatkowego i nic nie tracąc, można wesprzeć start życiowy osieroconych młodych ludzi, którzy z różnych przyczyn nie mogą liczyć na swoich bliskich. Wszystkim, którzy "rozliczyli się sercem" gorąco dziękujemy!

Owocna zbiórka funduszy miała miejsce również w trakcie dwóch wspaniałych imprez zorganizowanych przez Toyota Bońkowscy - w trakcie pokazu mody w firmowym salonie z okazji Dnia Kobiet oraz podczas kwietniowego "V rajdu 4x4" miłośników tych japońskich aut.
Eleganckie stroje, doskonała marka oraz dynamiczne samochody zachwycają i poruszają serca!

 

 

Święto w Łomży

Wspólnie z delegacją Domu Dziecka w Zambrowie mieliśmy zaszczyt uczestniczyć 04 marca 2006 r. w konsekracji biskupiej ks. prałata dr Tadeusza Bronakowskiego.
Nowy biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej już od lat seminaryjnych otacza troską i opieką dzieci z miejscowego domu dziecka. W 2003 r. wizytował Stowarzyszenie podczas tradycyjnego spotkania z okazji Dnia Dziecka. Jest wielkim autorytetem dla dzieci i młodzieży z Domu Dziecka w Zambrowie.

Od lewej: Jadwiga Pażdzior (dyr. Domu Dziecka w Zambrowie), ks. Andrzej Muzyczak (parafia p.w. św. Józefa Rzemieślnika w Zambrowie), Barbara Dickert (SPMdS), Darek, Sabina Tarnowska (wychowawca D. Dz. w Zambrowie). Foto: Monika

Na drogi pasterskiego posługiwania z serca życzymy Księdzu Biskupowi Tadeuszowi Bronakowskiemu łask bożych, szlachetnego zdrowia, jak zawsze niespożytej energii i długich lat tak wypełnionych sensem i głębią!

 

 

Wigilia w Zambrowie

21 grudnia 2005 roku przedstawiciele Stowarzyszenia odwiedzili Dom Dziecka w Zambrowie. Obejrzeliśmy jasełka zatytułowane „Dzielmy się miłością” we wspaniałym wykonaniu mieszkańców Domu, uczestniczyliśmy w uroczystej wieczerzy wigilijnej.
Ten szczególny dzień był serdecznym spotkaniem LUDZI DOBREJ WOLI - opiekunów dzieci i młodzieży, wśród których są liczni darczyńcy, władze samorządowe powiatu oraz miasta i gminy Zambrów, osoby duchowne, nauczyciele i młodzież z zaprzyjaźnionych szkół.
Przybył też pamiętający o wszystkich św. Mikołaj. Rolę gospodarza wieczoru pełniła przy wsparciu całej społeczności dyrektor Jadwiga Paździor.

 

 

"Kolędować Małemu"

Już po raz trzeci Fundacja TESPIS podała Podopiecznym Stowarzyszenia pomocną dłoń!
17 grudnia 2005 r. w "Scenie na Piętrze" przy ul. Masztalerskiej w Poznaniu odbył się wieczór charytatywny z opłatkiem, poezją i kolędą, nad którym patronat objął Marek Woźniak, marszałek wielkopolski. Cały dochód został przeznaczony na rzecz działań statutowych Stowarzyszenia. Z samej aukcji prowadzonej brawurowo przez Romualda Grząślewicza zgromadzono 8.500,00 złotych. Licytowano rozmaite przedmioty ofiarowane specjalnie na ten cel: 4 obrazy - "Dzieci na schodach" wg Olgi Boznańskiej (dar marszałka), "Zachód słońca" Krystyny Krzyszkowiak (dar Departamentu Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego), grafika "Cztery słoneczniki i motyl" (podarowana przez wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kole) i "Bamberka" Stanisława Kasprzyka (dar europarlamentarzysty Marka Siwca), 3 figurki aniołków wykonane przez Martę Guśniowską, maskotkę "Żarek - pies ratownik" od Wojewódzkiego Związku OSP, medal papieski - dar pracowni grawerskiej Jarosława Jakubowskiego, medal Marka Kondrata, tomik poezji Ryszarda Daneckiego z dedykacją autora, unikalną CD "Hanna i Piotr" od Piotra Żurowskiego, kij golfowy - dar firmy Grawek Aleksandra Kozłowskiego, kosz cudowności - dar Poznańskiej Palarni Kawy Astra, kalendarz "Powozy Zamku Kórnickiego" - dar autora Wojciecha Guzikowskiego, oryginalny wachlarz japoński oraz komplet do sake - dar firmy Toyota Bońkowscy.
Organizator wieczoru zaprosił do występu szczególnych gości: Annę Kareńską, Mirosławę Kowalak, Natalię Kraśkiewicz, Jagodę Łukaszewską, Ryszarda Daneckiego, Jarosława Jakubowskiego, Janusza Muraszko oraz zespół milusińskich z przedszkola im. Małych Przyjaciół. Patronat medialny objęli: "Gazeta Poznańska", "Radio Merkury", PTV3, IKS.
Artystom, hojnym Kolędnikom, Darczyńcom obiektów aukcyjnych, Estradzie Poznańskiej, Loży Przyjaciół Sceny, Rotary Club Poznań oraz Promotorowi wieczoru gorąco dziękujemy!

 

 

Świąteczne dary

10 grudnia 2005 r. w świątecznie przystrojonym salonie samochodowym w Sadach k. Poznania odbyło się uroczyste i tradycyjne przed Wigilią przekazanie dzieciom osieroconym i niepełnosprawnym darów serca. W zorganizowaniu spotkania dopomogły Stowarzyszeniu dwie wielkopolskie firmy motoryzacyjne: Opel Bońkowski i Toyota Bońkowscy.
Dary w postaci dopłat do wkładów mieszkaniowych i remontów, mebli, sprzętu rewalidacyjnego dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, sprzętu do nauki zawodu i rehabilitacji przekazywali bezpośrednio darczyńcy i sympatycy idei wspierania dzieci poszkodowanych przez los. Były też pomoce naukowe od prezydenta RP, ministra edukacji narodowej i nauki oraz ministra sportu.
Obdarowane zostały dzieci z domów dziecka w: Kijaszkowie, Bninie, Gościeszynie, Turku i Zambrowie, z ośrodków szkolno - wychowawczych w: Busku Zdroju, Kole, Koninie, Lwówku Śląskim, Owińskach, Pile, Poznaniu, Toruniu i Wrocławiu, a także z Zespołu Szkół Specjalnych w Gnieźnie, Centrum Rehabilitacji Konstancie - Jeziorna i klubu sportowego "Sportowcy na 102" w Poznaniu. Wózkami rehabilitacyjnymi i rowerkami do ćwiczeń obdarowane zostały osoby niepełnosprawne z terenu Wielkopolski.
Świąteczny nastrój współtworzyli niepełnosprawni artyści: akompaniujący Henryk Wereda, pieśniarka Ewa Błoch oraz raper Arek Adamski, który zaprezentował własne, mocno poruszające w swojej treści kompozycje "Niechciane dzieci" i "Sen".
W trakcie spotkania powitano w gronie członków honorowych księdza profesora Edwarda Janikowskiego TCh, p. Henryka Dorocińskiego z Elbląga, p. Szczepana Gawłowskiego z Poznania i p. Renatę i Andrzeja Markiewiczów z Torunia. Do listy członków wspierających dołączyła agencja interaktywna NEVO z Gorzowa Wielkopolskiego.
Stowarzyszenie składa gorące podziękowania Wszystkim, których zrozumienie i ofiarność umożliwiła ufundowanie różnych form wsparcia dla 164 Podopiecznych!

 

 

Mikołaj w Szczecinie

Kacper, licealista ze Szczecina, obdarowany został 6 grudnia 2005 r. maszyną brajlowską, dzięki której robienie notatek w szkole będzie łatwiejsze niż dotychczas. W rolę Mikołaja wcielili się przedstawiciele szczecińskiego oddziału ENEA, która dopomogła Stowarzyszeniu w zakupie tak niezbędnego sprzętu rewalidacyjnego. O maszynę brajlowska zabiegała szkoła, w której w systemie integracyjnym uczy się dwóch niewidomych chłopców. Apel ze Szczecina dotarł w okresie mikołajkowych przygotowań, a pomocy w transporcie i bezpośrednim przekazaniu sprzętu w tym symbolicznym dniu udzielili współpracujący Energetycy. Serdecznie dziękujemy za życzliwość i okazaną troskę!

 

 

Przystanek sztafety otwartych serc w Elblągu

Dzięki uprzejmości ENERGA Elbląg sprzęt rehabilitacyjny ufundowany przez Stowarzyszenie trafił 24 listopada 2005 r. bezpośrednio do 15 - letniego Przemka, o którego losie dowiedzieliśmy się z publikacji prasowej. Radość była tym większa, że dar został wzbogacony o niespodziankę EZE - akcesoria do hipoterapii!
Wspólne przedsięwzięcie wynikające z wieloletniej współpracy na rzecz dzieci osieroconych i niepełnosprawnych odbyło się w ciepłej, rodzinnej atmosferze i przyczyni się do dalszej, intensywnej rehabilitację chłopca, który przed 8 - laty uległ ciężkiemu wypadkowi komunikacyjnemu. Gorąco dziękujemy za pomocną dłoń!

Przemek i dyr. Henryk Dorociński oraz wzruszeni Rodzice.

 

 

Kraina łagodności w Domu Dziecka w Kórniku - Bninie

3 listopada 2005 r. w Domu Dziecka w Kórniku - Bninie odbyło się uroczyste przekazanie dzieciom sali terapeutycznej. W ramach opracowanego wspólnie z kadrą tej placówki projektu pt. "Kraina łagodności" stworzone zostało magiczne miejsce zapewniające profesjonalna terapię. W sali odbywają się spotkania warsztatowe, które mają dać dzieciom praktyczne i teoretyczne podstawy radzenia sobie w sytuacjach stresowych i prawidłowej komunikacji. Dodatkowo sala posłuży do projekcji filmów i zajęć z arteterapii.
Realizacja projektu była możliwa dzięki wkładowi własnemu placówki w postaci generalnego remontu pomieszczeń oraz funduszom Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A. w ramach "Banku Dziecięcych Uśmiechów". Uzupełniająco Stowarzyszenie przekazało dzieciom meble wypoczynkowe.
Serdecznie dziękujemy naszym Dobroczyńcom, a dzieciom życzymy miłych wrażeń i samych pozytywnych emocji w doświadczaniu świata!

 

 

Przystanek IV Rajdu 4x4 Toyota Bońkowscy

W niedzielne przedpołudnie 5 czerwca 2005 r. siedziba Stowarzyszenia przeżyła najazd samochodów terenowych, których załogi udowodniły, że takie hasła jak "OPP" czy mechanizm 1% nie są im obce. I nie chodziło w tym wszystkim jak ograniczyć o 1% koszty eksploatacji samochodów z napędem na dwie osie, a o świadomość obywatelską i znajomość ustawy o pożytku społecznym. Wszyscy popisali się znakomitą wiedzą w tym zakresie i wyposażeni w pakiet informacyjny o działalności Stowarzyszenia wyruszyli w dalszą trasę rajdu zorganizowanego po raz czwarty przez firmę Toyota Bońkowscy, która patronuje różnym przedsięwzięciom naszej organizacji.
Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy!

Załoga dziennikarska "Gazety Poznańskiej" na aucie Rav4 zna Stowarzyszenie "od zawsze".

 

 

Dzień Dziecka 2005 r.

21 maja 2005 r. salon firmy Opel Bońkowski w Sadach wypełniła młodzież z domów dziecka, rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i ośrodków dla niepełnosprawnych z różnych stron kraju. Dzięki ofiarności współpracujących firm oraz prywatnych darczyńców Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot przekazało podopiecznym 178 rozmaitych form pomocy z zakresu spraw mieszkaniowych oraz rehabilitacji społecznej i medycznej. Były to dofinansowania do remontów mieszkań, dopłaty do wkładów mieszkaniowych i kaucji, meble, zestawy komputerowe, maszyny brajlowskie, dyktafony, sprzęt agd i rtv, rozmaite narzędzia do nauki zawodu, wózki i rowery rehabilitacyjne. Obdarowanymi byli wychowankowie placówek opiekuńczo - wychowawczych z Białegostoku, Buska - Zdroju, Bydgoszczy, Długoborza, Grotnik, Jastrowia, Koła, Konina, Krasnego, Łodzi, Owińsk, Poznania, Torunia, Wejherowa, Wrocławia, Zambrowa oraz indywidualne osoby niepełnosprawne.
Spotkanie transmitowała "na żywo" poznańska telewizja. Trwający 40 minut program telewizyjny ukazał historię Stowarzyszenia oraz najważniejsze w niej wydarzenie - ofiarowanie nieruchomości na siedzibę organizacji i przekazanie symbolicznego klucza. O swoich dalszych losach opowiadali byli wychowankowie placówek opiekuńczych.
W trakcie tego jubileuszowego spotkania Brązowym Krzyżem Zasługi przyznanym za zasługi w niesieniu pomocy potrzebującym dzieciom odznaczony został Pan Dariusz Bońkowski.
Wystąpili: chór Filharmonii Poznańskiej - "Poznańskie Słowiki", zespół klarnecistów leszczyńskiej szkoły muzycznej oraz Armand Perykietko z Gorzowa Wielkopolskiego.